ALEM BUYSA KIRAN BENIM

Sevgili Fenerbahçeli Dostlarım

Fenerbahçe kulübüne gönül vermiş bir Fenerbahçeli olarak kulübünün maruz bırakıldığı haksızlıklara karşı savaşan, kulübü kişisel çıkarları için kullananları kamuoyu önünde deşifre etmeyi görev bilen, bu kutsal savaşta gerçek Fenerbahçelilerin gönül desteğini alan ve Fenerbahçe’yi yönetmeye talip olanlardan birisi olarak ben TAHİR KIRAN; görevini kötüye kullanarak, mesleğinin onurunu ayaklar altına alarak, bu uğurda suç işlemekten bile çekinmeyen Hasan Ali Atasoy’a FANATİK Gazetesi’nin 1 Kasım 2008 tarihli nüshasında yazısında merak ettiğini belirttiği soruların cevaplarını sadece bir kereye mahsus olarak burada açıklıyorum. Bundan sonra soracağı sorular olursa da, bunlara sadece yargı huzurunda yanıt vereceğim.

Bu açıklamalarımı dikkatle okumasını, anlayamadığı yerleri ise çekinmeden gelip bana sorabileceğini, bunun için gazetesini kullanarak görevini yapmaya çalışan gazetecileri de zan altında bırakmamasını kendisine önemle salık veriyorum.

Soru 1

4 Ekim 2004’te, Sedat Peker’e yönelik operasyonda, 41 kişiyle birlikte gözaltına alınıp, ‘çıkar amaçlı suç örgütü üyesi olmak’ suçlamasıyla yargılandınız, beraat ettiniz. Geçmiş olsun.

Cevap 1

“Geçmiş olsun” dileğini kabul ediyorum; her ne kadar bunu içten söylemediğini bilsem de. (Beraat kelimesinin ne anlama geldiği konusunda bakınız tdkterim.gov.tr/bts/?kategori=veritbn&kelimesec=41043)

Soru 2

Avukatınız savcılıkta, “Kıran, 40 gemiden oluşan bir filonun bağlı olduğu şirketin yönetim kurulu başkanıdır” demişken, siz ise sorgunuzda, “26’sı  şahsi, 9’u ortak olmak üzere 35 gemimiz var” beyanında bulunup, “Aylık geliriniz nedir?” sorusuna “5 bin YTL” cevabını verdiniz mi?

Cevap 2

Benim kaç tane gemiye sahip olduğum da, aylık gelirim de seni hiç ilgilendirmez. Ama eğer yargıyı yanılttığımı söylemeye çalışıyorsan bil ki ben böyle bir yaklaşımın içinde hiçbir zaman olmadım. Belki zaman zaman mütevazilik yapmışımdır ya da sözlerim eksik anlaşıldığı için tutanaklara farklı yansımıştır.

Soru 3

Üç okul gezdikten sonra ancak bir ortaokul diplomasına sahip olabildiğiniz doğru mu?

Cevap 3

Tahsil hayatımın biraz sorunlu geçtiği doğru. Fenerbahçe sevgim nedeniye, çoğu zaman okul yerine stadı tercih edince doğal bu tür sıkıntılar ortaya çıkabiliyor. Nitekim Babam birçok defa beni maç kuyruğundan alıp derslere götürmüştür. Elbette bunu anlayabilmen için öncelikle maç kuyruğunun ne olduğunu bilmen gerekir. Ben bazıları gibi tekniker olup ta, sağda solda Yüksek İnşaat Mühendisiyim diye hava atmıyorum.

Soru 4

Rüştü’nün dövülmesi olayına adı karışan, sizin de “Fenerbahçe’yle göbek bağı yok, şekli şemali başka, değişik ve başka işleri kovalayan bir çocuk” diye tanımladığınız İbrahim Gümüştekin’in kulübe üyelik başvurusu evraklarında kefil olarak neden sizin imzanız var? Tribünlerde tanıdığınız ‘başka işler kovalayan başka çocuklar’ da var mı?

Cevap 4

Öncelikle şunu bilmelisin ki kulüp başvuru formlarında kefillik ya da kefalet diye bir şey yoktur. Referans olunması söz konusudur. İbrahim Gümüştekin’in üyelik başvuru formunda, şu anda Aziz Yıldırım’ın yanın da bulunan has adamlarından Cemil Turan’la birlikte benim imzam var. Kulübe giriş aidatı da Aziz Yıldırım’ın talimatı ile dönemin yöneticisi İlhan Ekşioğlu tarafından ödenmiş olabilir mi acaba? Ayrıca, İbrahim Gümüştekin’in üyelik kartının Aziz Yıldırım tarafından, manevi oğlu olan İbrahim Bülent İşcan (Zorti Bülent) eliyle CDD Galeride teslim edildiği konusunda bir bilgin olduğunu da sanmıyorum. Öte yandan önceki sezon Fenerbahçe Stadı’nda oynanan Bursaspor maçında Migros Tribününe boydan boya asılan “BÜYÜK BAŞKAN HER ZAMAN YANINDAYIZ İsmail& İbrahim” pankartı merak ettiğin ilişkileri sana anlatmak için iyi bir örnek olacaktır Bu arada Rüştü’nün dövülmesi olayı ile ilgili olarak benim bilgim mahkeme kayıtlarıyla sınırlıdır. Ve burada da ben İbrahim Gümüştekin ismine rastlamadım.

Soru 5

Kanal D konuyu ekrana taşıyıp Gümüştekin sizi aradığında O’na, “Bir şeyler kurcalıyorlar, Aziz Yıldırım’a geçirmeye uğraşıyorlar, bu arada bize geçiriyorlar. Deniz’le konuştum, Gürcan’la konuşup bana dönecek, biz bu haberin bir kontrasını yaptıralım Sabah’ta” dediniz mi?

Soru 6

Deniz Derinsu’nun sizi arayıp, “Dayı ne yapıyorsun, Vatan’ı gördün mü, İbrahim’in fotoğrafı çıkmış?” dediği; sizin de, “Evet, onunla uğraşıyorum” dediğiniz; “Temizlemeye mi?” sorusuna da, “Evet. Ferudun’la konuştum. ‘Benle alâkası yok, Saadettin yaptı’ diyor” dediğiniz doğru mu?

Soru 7

Aynı meseleyle ilgili olarak Saran’ı arayıp, “Seten’le konuş, uğraşmasın bizim İbrahim’le. Ya, sen indirme bindirme yapmıyor musun hiç buna?” derken kast ettiğiniz nedir? Saran da size, “Sen bana söyleseydin ki bu adam haber yapacak, iş sana dokunuyor Aziz’e dokunmuyor, o zaman işin çıkmasını engellerdim” demiş midir?

Soru 9

3 Mart 2004’te, o gün yapılan Fenerbahçe kongresinde oy kullanan Nihat Öztürk’le yaptığınız telefon görüşmesinde, “Biz ne yapacağız burada, birliğimizi beraberliğimizi bozmayacağız, 2010’a hazırlanacağız. Maddi, manevi şekil-şemal, geleni gideni doyuracağız, gelene gidene para vereceğiz a..k..!  Dün gene orada 650 dolar birine, 200 milyon birine verdim” sözleriyle anlatmak istediğiniz nedir?

Cevap 5,6,7,9

İddianameye yansımayan telefon görüşme kayıtlarının imha edilmeleri yasal zorunluluktur. Sayın Savcılık Makamı bunu yerine getirmiştir veya getirmemiştir. Ama her ihtimalde de bu görüşmelerin yayınlanması suç teşkil eder (haberleşmenin gizliliğinin ihlali). Konuyla ilgili yasal girişimde bulunmakta tereddüt etmeyeceğim. Burada sadece yayınlanması dediğime bakmayın; zira “ele geçirme” yolunuz malum olup, size bu verileri sağlayan yakınınız hakkında bu konuyla ilgili soruşturma halen devam etmektedir. Bu yakınınızdır ki, 9. ağır ceza mahkemesindeki bir duruşma sırasında, örgüt liderliği ile yargılanmakta olan sanığa telefon numarasını yazdığı kâğıdı vermeye çalışıp da sanığın bunu ret etmesi üzerine başaramayan kişidir. Bunu neden yaptığını da senin derin! araştırmalarınla bulacağına inanıyorum. Ben, yasa dışı yollarla elde ettiğin ve yasal düzenlemeleri hiçe sayarak kullandığın telefon görüşme metinleriyle ilgili sorularına cevap vermiyorum. Bu sorduğun dört soruya cevap vermeyişimin sebebi, verecek cevabımın olmaması değil (Ki aklından bunu geçirdiğine eminim) Türkiye Cumhuriyeti Kanunları’na uygun yaşayan biri olmamdandır.

Soru 8

Sizinle sıra dışı samimiyeti ve hitapları olan gazeteciler ‘indirme-bindirme’ diye tanımladığınız yöntemle mi çalışır? Cesur yürek İbrahim Seten, gıyabındaki bu konuşmalar ve sahipleri hakkında ne düşünmektedir?

Cevap 8

Hayır benim etrafımda senin anladığın anlamıyla indirme-bindirme yoluyla çalışan hiçbir gazeteci yoktur. Yani demek istiyorum ki, hiçbir gazeteciye, benimle ilgili olumlu haber yapıp, olumsuzları sümen altı yapsın diye villa almadım!, araba almadım! ve para vermedim!.. Diğer sorunun muhatabı ben olmadığına göre cevabını da benden beklemiyorsundur herhalde. Adı geçen yürekteki cesaret, bu tür yazılarla yaranılmaya çalışılan ellerdeki “sahte vize” soruşturmalarıyla ilgili dosyalar nedeniyle mi sekteye uğramıştır. Bunu da sorarsan sevinirim.

Senin “masum” dediğin ama aslında apaçık provokasyon malzemesi olan bu soruları sonuna kadar sergilediğin profesyonelliğin! çerçevesinde ortaya koyduğunu fark etmemek imkansız.
Ahmet Çakar’la ilgili bildiğin gerçekler varsa hiç çekinmeden gidip yetkili makamlara bildirmeni öneriyorum. Çünkü kullandığın ifade suç işlemekte olduğunun göstergesi.
Ama eğer benim hakkımda yazı yazdın diye aynı akıbete uğramaktan korktuğunu söylemeye çalışıyorsan seni esefle kınıyor, bununla da kalmıyor senin hakkında suç duyurusunda bulunacağımı buradan açıklıyorum.

Sana tavsiyem “derin” olarak nitelendirdiğin futbol dünyasında sakın kimseye kul olma. Ama yazdığın yazı ne yazık ki bunun aksini gösteriyor.

Ve Türk futbolu hakkında yazı yazmaya devam edeceksen eğer “futbol dışında her şeyin cirit attığı girift ve derin” demekle saygıdeğer bir camiayı karşına aldığını, yıllarını Türk futboluna hizmet vermeye adayan nice saygın isimlerin şahıslarına ve hatıralarına hakaret ettiğini bu camianın unutmayacağını da bil. Benden söylemesi!

TAHİR KIRAN

Siteye Giriş İçin Tıklayınız

Okunma Sayısı: 2231077


Anasayfa | Hakkında | Soru/Cevap | Fotoğraflar | Videolar | Turnuva